W ostatnim poście pisałem że warto mieć obrońcę w postępowaniu karnym: Odzyskaj niewinność! Obrońca w sprawie karnej – apelacja
Jest to możliwe już na etapie zatrzymania, a czasem nawet w ramach przesłuchania w charakterze świadka. Bardzo ważna jest obecność i zaangażowanie obrońcy w sytuacji tymczasowego aresztowania, kiedy jesteś – lub ktoś z Twoich bliskich jest – pozbawiony wolności w trakcie trwania procesu. Wtedy wsparcie obrońcy ma podwójne znaczenie.
Co jednak jeśli nastąpi niekorzystny wyrok i musimy ponieść odpowiedzialność karną?
Czy w tzw. postępowaniu wykonawczym możesz mieć obrońcę?
Oczywiście że tak.
Kodeks karny wykonawczy
Art. 8 § 1 Kodeksu karnego wykonawczego (KKW)
W postępowaniu wykonawczym skazany może korzystać z pomocy obrońcy ustanowionego w tym postępowaniu.
Co więcej, zgodnie z art. 8 § 2 Kodeksu karnego wykonawczego:
„W postępowaniu przed sądem skazany musi mieć obrońcę, jeżeli:
1) jest głuchy, niemy lub niewidomy;
2) zachodzi uzasadniona wątpliwość co do jego poczytalności;
3) nie ukończył 18 lat;
4)(uchylony)
5) sąd uzna to za niezbędne ze względu na okoliczności utrudniające obronę.”
W razie gdyby w jednej z powyższych sytuacji skazany nie miał obrońcy z wyboru lub z urzędu, będzie to poważne uchybienie procesowe, które może wiązać się z uchyleniem orzeczenia wydanego w tego typu sprawie.
Z kolei jeśli obrońcę powołuje skazany musi to zostać uwidocznione w treści dokumentu poprzez wskazanie, że jest on upoważniony do działania w całym postępowaniu wykonawczym lub w określonym zakresie, np. w postępowaniu o udzielenie przerwy w odbywaniu kary pozbawienia wolności. Nawet jeżeli skazany miał obrońcę we wcześniejszych stadiach procesu, powinien ustanowić go na nowo (postanowienie Sądu Apelacyjnego w Lublinie z dnia 31 grudnia 2008 r.
II AKzw 1068/07).
Obrońca ma prawo do składania w imieniu skazanego licznych wniosków, na przykład:
Co więcej, obrońca ma prawo wziąć udział w posiedzeniu sądu penitencjarnego (art. 161 § 1 KKW), a zatem ma także prawo do udziału w posiedzeniu sądu wyższej instancji (art. 22 § 1 KKW). Oczywistą konsekwencją tego uprawnienia jest obowiązek sądu zawiadamiania ustanowionego obrońcy o terminie posiedzenia, a jednie należyte go zawiadomienie, nie wstrzymuje rozpoznania sprawy. W razie uchybienia temu obowiązkowi orzeczenie podlega uchyleniu (postanowienie Sądu Najwyższego – Izba Karna z dnia 7 lutego 2013 r. III KK 444/12).
W każdym przypadku doświadczony i roztropny adwokat ułatwi udział w procesie karnym.