Cz. 1 Skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów – uwagi ogólne
Prowadzę bloga o „odzyskiwaniu”. Pierwotnie chodziło o pieniądze – ale różnorodność potrzeb klientów kazała poszerzyć tę tematykę.
Odzyskanie dobrego imienia (na przykład przedsiębiorcy), czy odzyskanie spokoju poprzez uniewinnienie – to tylko przykłady wpisów, które nie dotyczą bezpośrednio spraw majątkowych ale wpisują się w tematykę bloga i w zakres udzielanej przeze mnie pomocy prawnej.
Ponieważ sporo (chociaż nie wszystko) zależy od uczestników ruchu.
Uczestnicy ruchu to po prostu my – ludzie korzystający z drogi, pieszo lub środkami lokomocji.
Dzisiaj pierwszy artykuł z serii „Odzyskaj uprawnienia”.
Czego będzie dotyczył?
Jednego z kluczowych uprawnień w życiu codziennym: prowadzenia pojazdów mechanicznych.
Krótko mówiąc – prawa jazdy, które może zostać zatrzymane, np. na podstawie art. 135 – 139 Kodeksu drogowego, a także zostać objęte zakazem prowadzenia pojazdów, o którym mowa w art. 42 Kodeksu karnego.
I I właśnie o skróceniu tego ostatniej uciążliwości kilka słów w dzisiejszym poście.
Zgodnie z art. 84 Kodeksu karnego:
Zasady skrócenia zakazu prowadzenia pojazdu są zatem mieszane, ponieważ z jednej strony należy spełnić kryteria formalne – a mianowicie orzeczenie o skróceniu może nastąpić po upływie połowy okresu, na który je orzeczono a zarazem środek karny był wykonywany przynajmniej przez rok, a z drugiej strony sąd musi dojść do przekonania, że skazany przestrzegał porządku prawnego.
Trzeba pamiętać, że okres odbywania środka karnego biegnie od chwili uprawomocnienia się orzeczenia, lecz nie w czasie odbywania kary pozbawienia wolności (R.A. Stefański, Zawieszenie biegu kar dodatkowych pozbawienia praw lub zakazu, „Wojskowy. Przegląd Prawniczy” 1988, nr 2, s. 141–150). Jeśli jednak skazany w czasie przebywania w zakładzie karnym korzystał z przerwy w jej odbywaniu, to należy zaliczyć ten czas i zsumować okresy faktycznego pobytu skazanego na wolności.
Informacja najważniejsza dla Ciebie jest taka, że o skróceniu zakazu prowadzenia pojazdów zawsze decyduje Sąd na Twój wniosek – dlatego warto aby był on dobrze przygotowany i uzasadniony.