Sprawy rodzinne to jedna z głównych specjalizacji naszej kancelarii – dlatego będę o nich co jakiś czas pisał. Łatwiej jest potem i mi i Wam, gdy sami możecie doczytać i wiele rzeczy zrozumieć. To rodzi wiele celnych pytań.
Ostatnio poruszanym tematem był: Rozwód a podział majątku
Wspominałem przy tym o tym, że wspólność majątkowa ustaje między innymi w razie orzeczenia separacji. To prawda, z tym że nie wynika to wprost z żadnego przepisu. Wynika to natomiast z tego, że „orzeczenie separacji ma skutki takie jak rozwiązanie małżeństwa przez rozwód, chyba że ustawa stanowi inaczej” (art. 614 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego).
Czym zatem jest separacja?
Orzeczenie separacji
jest to formalne stwierdzenie że nastąpił zupełny rozkład pożycia małżonków.
Dotyczy to zwłaszcza pożycia uczuciowego i seksualnego, ale również gospodarczego, chociaż przepisy mówią że jeżeli wymagają tego względy słuszności, małżonkowie pozostający w separacji obowiązani są do wzajemnej pomocy (art. 614 § 3 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego).Dotyczy to zwłaszcza pożycia uczuciowego i seksualnego, ale również gospodarczego, chociaż przepisy mówią że jeżeli wymagają tego względy słuszności, małżonkowie pozostający w separacji obowiązani są do wzajemnej pomocy (art. 614 § 3 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego).
Jest to więc sposób na odwracalne rozstanie małżonków o charakterze oficjalnym. Cechuje się właśnie uregulowaniem w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym (oraz procesowo w Kodeksie postępowania cywilnego) i tym różni się separacji faktycznej, która może istnieć w razie wyprowadzki jednego z partnerów, bez żadnego orzeczenia i skutków prawnych (chociaż w razie separacji faktycznej z ważnych powodów każdy z małżonków może żądać ustanowienia przez sąd rozdzielności majątkowej (art. 52 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego).
Relacje między separacją, a rozwodem
są takie, że jeżeli jeden z małżonków żąda orzeczenia separacji, a drugi orzeczenia rozwodu i żądanie to jest uzasadnione, sąd orzeka rozwód. Jeżeli jednak orzeczenie rozwodu nie jest dopuszczalne, a żądanie orzeczenia separacji jest uzasadnione, sąd orzeka separację.
Podobieństwo do rozwodu
powoduje, że przy orzekaniu separacji sąd może orzec o winie w rozkładzie pożycia, o władzy rodzicielskiej, alimentach i kontaktach z dziećmi oraz miejscu ich zamieszkania.
Co więcej, orzeczenie separacji ma skutki takie jak rozwiązanie małżeństwa przez rozwód, chyba że ustawa stanowi inaczej. To znaczy przykładowo, że małżonek pozostający w separacji nie może zawrzeć małżeństwa.
Zniesienie separacji
Ważne jest jednak i to, że inaczej niż w rozwodzie, na zgodne żądanie małżonków sąd orzeka
o zniesieniu separacji (podczas gdy rozwód jest orzeczeniem nieodwracalnym – trzeba małżeństwo zawrzeć na nowo). Znosząc separację, sąd rozstrzyga o władzy rodzicielskiej nad wspólnym małoletnim dzieckiem małżonków.
Foto: rawpixel.com