Jak zapewne wiesz – reklamacja kredytu frankowego to zazwyczaj konieczna formalność. Droga zaczyna się po jej odrzuceniu  przez bank. Jakie ścieżki masz do wyboru?

Oczywiście sąd.

Przy umiejętnie poprowadzonej sprawie jest to obecnie NAJPEWNIEJSZA opcja uzyskania NAJLEPSZEGO rozwiązania dla Ciebie jako kredytobiorcy.

Najlepszego – czyli jakiego?

Po pierwsze w całości sprawiedliwego, czyli unieważniającego  wszystkie nielegalne zapisy umowy.  Po drugie szybkiego, bo jak wiesz sprawy potrafią się rozstrzygać w ciągu kilku miesięcy – z jedną rozprawą! Po trzecie wiążącego dla banku, czyli gwarantującego Ci zwrot środków na Twoje konto.

Można jednak pójść inną ścieżką, na przykład poprzez mediację przed Komisją Nadzoru Finansowego. Jej przewodniczący poinformował ostatnio, że tą drogą zawarto już kilkaset ugód  frankowiczów z bankami.

Jakie są plusy tego rozwiązania? Na pewno łatwy sposób złożenia wniosku (poprzez system bankowości elektronicznej danego banku albo w oddziale banku). Jeszcze niedawno – większa sprawność postępowania poprzez mniejszy formalizm, jednak ostatnio sądy wyraźnie doganiają mediacje. Zapewne też mniejsza presja po stronie banku niż w przypadku pozwu.

No właśnie – czy to ostatnie to zaleta? Moim zdaniem nie, ponieważ banki są świadome swojej straconej pozycji w sądach. ZALEŻY im zatem na ugodach pozasądowych, gdzie mogą obejść przepisy o nieważności umów naruszających interesy konsumentów.

Warto zatem również (a może szczególnie) w tego typu sprawach mieć u boku fachowego pełnomocnika – ADWOKATA. Jest to ważne również dlatego, że prawnik banku może łatwiej przekonać mediatora – mediatorzy to nie sędziowie, którzy dają znacznie lepszą gwarancję wiedzy prawniczej.

Przypisy:

Link: https://odzyskaj.info.pl/gra-na-wyczerpanie-psychologia-podmiotow-finansowych/ 

Link: https://odzyskaj.info.pl/korzystne-orzeczenia-dla-frankowiczow/ 

Link: https://odzyskaj.info.pl/nowe-wyroki-chf-przeciwko-millenium-bank-s-a/ 

Link: https://www.money.pl/banki/frankowicze-kontra-banki-8-tys-wnioskow-o-mediacje-6706097741621920a.html